Prawnik, radca prawny czy adwokat?

#2017-10-05 21:47:16 

olexmistrz

Użytkownik

Uszanowanko forumowiczom. Zostałem oszukany przez pewnego nieuczciwego budowlańca i chciałbym go podać do sądu. Przyznam się szczerze, że w temacie prawa jestem laikiem i trochę mnie przeraziła mnogość podmiotów oferujących usługi prawnicze. Stąd moje pytanie, do kogo mam się zgłosić, do radcy, adwokata prawnika? czymś się to różni czy bez znaczenia?
#2017-10-06 00:10:54 

alexandra

Użytkownik

W sumie to chyba się różni tylko z nazwy jeśli chodzi o prawo cywilne, bo: każdy radca i adwokat to prawnik, natomiast i radca i adwokat moga ciebie reprezentować w sądzie dlatego nie ma znaczenia do kogo się udasz, bo pomoc prawną uzyskasz od każdej z tych osób.
#2017-10-06 02:27:01 

zonawaldka

Użytkownik

Z tego co wiem to chyba wszystko odbija się o cenę, radca weźmie od adwokata mniej, a prawnik od radcy, heh.
#2017-10-06 04:57:30 

Taktyk

Użytkownik

Jak czytam takie brednie to mnie krew zalewa. Oczywiście że ma znaczenie na kogo się decydujemy przy zleceniu naszego problemu ekspertowi. Przez eksperta rozumiem adwokata i radcę, bo prawnik nie jest w żadnym wypadku profesjonalnym zastępcą procesowym. Termin prawnik odnosi się do osoby która ukończyła wyższe studia prawnicze uzyskując tym samym magistra nauk prawnych, nie odbyła jednak aplikacji i nie zdała egzaminu państwowego tak, jak to ma w przypadku radcy czy adwokata. Dlatego jeśli się już chcesz na kogoś decydować to albo na radcę albo na adwokata, przynajmniej masz gwarancję pełnego profesjonalizmu w prowadzeniu twojej sprawy.
#2017-10-06 07:43:59 

KrólowaParkietów

Użytkownik

Nie wiem, nie znam się, ale u mnie w mieście jest z kolei punkt porad prawnych gdzie przyjmują prawnicy po studiach, nie mają aplikacji a mimo to prowadzą swoją swoją działalność gospodarczą i udzielaja porad prawnych, pisza pisma procesowe, wiem że w sądach też występują. To co robią to wszystko nielegalnie? Jakoś sądy im nie zabraniają występować w sądach.
#2017-10-06 09:02:12 

Taktyk

Użytkownik

ja oczywiście nie napisałem, ze prawnik nie może udzielać porad porad prawnych czy prowadzić działalności gospodarczej. oczywiście może i sporo spośród prawników wybiera taką drogę, rezygnując z aplikacji. Tylko że prawnik otwierając działalnosć gospodarczą działa na podstawie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, nie podlega pod żaden samorząd tak jak adwokat czy radca, nie korzysta on też z odmowy złożenia zeznań czy zachowania w tajemnicy spraw związanych z osobą klienta.
#2017-10-06 10:44:35 

MałyJim

Użytkownik

No troszkę racji kolega wyżej ma, ale nie całkiem się ze wszystkim zgodzę. Co do prawnika, to może prowadzić działalność gospodarczą i świadczyć usługi poradnictwa prawnego, ale również ma możliwość występowania przed sądami jako pełnomocnik swojego mocodawcy (korzystając z art. 87 KPC). De facto brak aplikacji i profesjonalnego przyuczenia do zawodu ma pewne swoje ciemne strony, o których już wspomniano. Natomiast co do rady i adwokata, oboje wykonują zawód zaufania publicznego będąc profesjonalnymi pełnomocnikami procesowymi w zasadzie w każdej sprawie i przed każdym sądem. Wiążą ich zasady etyki zawodowej i mają obowiązek ubezpieczyć się od odpowiedzialności cywilnej zabezpieczającej klienta przed ich błędami czy uchybieniami. Oczywiście adwokat ma uprawnienia do występowania jako obrońca w sprawach karnych i karnoskarbowych, do czego uprawnień brakuje radcy. Tak więc prawnik, radca prawny czy adwokat są to niewątpliwie zawody prawnicze, które jednak mają swoje cechy szczególne, odróżniające je od siebie nawzajem. Różnice między tymi zawodami zostały szerzej opisane w artykule na https://www.adwokat-radel.pl/prawnik-radca-prawny-czy-adwokat, także gdyby ktoś chciał zasięgnąć bardziej gruntownej wiedzy to polecam lekturę.
#2017-10-06 13:34:30 

Taktyk

Użytkownik

A to widzisz nawet ja nie wiedziałem, ze prawnik też może w sądzie reprezentować. Ale poczytałem i rzeczywiście takie uprawnienia zwykli prawnicy tez posiadają. mimo wszystko optuję za opcją radcy lub adwokata, dla mnie to gwarant rzetelności prowadzenia sprawy.
DODAJ ODPOWIEDŹ
Copyright 2015